Beton dekoracyjny w najprostszej formie jest mieszanką spoiwa, kruszywa, wody i ewentualnych dodatków, które poprawiają właściwości naszych płyt betonowych.
Przygotowana masa, składająca się z cementu portlandzkiego wieloskładnikowego i wody, pokrywa powierzchnię kruszyw.
Z czasem, dzięki uwodnieniu pasta twardnieje i staje się wytrzymała. Powstałą masę skalną nazywamy betonem.
W całym tym procesie ukryta jest odpowiedź na pytanie- jak to jest, że tak trwały i mocny materiał jakim jest beton architektoniczny, przed utwardzeniem jest niezwykle plastyczny i ciągliwy?
Podstawowym warunkiem do uzyskania wysokiej jakości betonu ozdobnego jest staranne odmierzanie i mieszanie składników.
Bardzo istotną kwestią jest użycie odpowiedniej ilości pasty, dzięki której unikniemy powstania chropowatej powierzchni i nadmiernie porowatej struktury betonu architektonicznego.
Mieszanka, która będzie zawierała nadmierną ilość pasty cementowej z kolei sprawia, że płyty betonowe znacznie łatwiej pękają i niszczeją.
To właśnie jakość pasty w największym stopniu decyduje o charakterze betonu architektonicznego, właściwości pasty natomiast uzależnione są od właściwego stosunku wody do cementu.
Najwyższą jakość betonu uzyskuje się poprzez maksymalne obniżenie współczynnika wodno-cementowego, oczywiście bez utraty urabialności świeżego betonu architektonicznego, a to pozwala na jego właściwe rozprowadzenie i utwardzenie.
Właściwie przygotowana mieszanka to taka, która posiada pożądaną urabialność dla świeżego betonu oraz wymaganą trwałość i wytrzymałość dla betonu architektonicznego już utwardzonego.
Przy produkcji naszego betonu dekoracyjnego bardzo dużą uwagę przykuwamy do jakości składników.
Bardzo ważne są dla nas czysta woda oraz starannie dobrane kruszywo, które stanowi ok.70% całkowitej objętości betonu architektonicznego.
Po połączeniu kruszyw, wody i cementu, mieszankę umieszcza się w specjalnych formach i pozostawia do całkowitego utwardzenia.
Podczas tej reakcji cząsteczki cementu wiążą się między sobą i pozostałymi składnikami betonu ozdobnego.
Im dłużej beton jest utrzymywany w stanie wilgotnym, tym mocniejszy i bardziej wytrzymały, dlatego płyty, aż do całkowitego utwardzenia spryskujemy wodą lub zabezpieczamy w materiałach zatrzymujących wilgoć.
Gotowe płyty betonowe ConcreAte trafiają do swoich właścicieli i po impregnacji, mogą zdobić nie tylko wnętrza obiektów, ale również mogą być wspaniałą elewacją każdego budynku 🙂